Zwalczanie przędziorka chmielowca

Przędziorek chmielowiec jest popularnym szkodnikiem, występującym w naszych ogrodach, który atakuje około 180 gatunków roślin. Jest to roztocz o owalnym ciele, występujący w różnych barwach: zielono-żółtej, czerwono-pomarańczowej lub ciemnobrązowej, osiągający wielkość około 0,5 mm.

www.hedinmortensen.com

Sucha i upalna pogoda sprzyja rozwojowi przędziorka szklarniowca, co sprawia, że może on spowodować duże straty w ogrodzie już w 1 tydzień. Bardzo łatwo rozpoznać jego obecność w ogrodzie.

Na zaatakowanych liściach powstają bladozielone plamki, potem następuje stopniowe zasychanie, aż w końcu liście opadają. Ponieważ przędziorki chmielowce żerują na spodniej części liścia, wysysając soki, można zauważyć po tej stronie niewielką pajęczynę.

Należy uważnie przyglądać się liściom kwiatów ozdobnych w naszym ogrodzie, zwłaszcza liściom róż, hortensji, azalii. Można spróbować usunąć przędziorka szklarniowca z ogrodu przy pomocy wody.

Jeśli spłukiwanie liści silnym strumieniem okaże się nieskuteczne, należy sięgnąć po preparaty roztoczobójcze. Aby skutecznie pozbyć się szkodnika, trzeba powtórzyć opryski kilkakrotnie.