Zabezpieczenie krzewów owocowych przed zimą

torf odkwaszony

Nadchodząca zima to nic przyjemnego dla naszego ogrodu. Niskie temperatury, śniegi i silne wiatry działają szkodliwie na rośliny. Z tego powodu warto zadbać o odpowiednią ochronę krzewów owocowych, aby przetrwały zimę i w nadchodzącym sezonie obficie owocowały. Szczególnej ochrony wymagają jeżyny i winorośl.

www.janosik-film.pl

W jaki sposób należy je zabezpieczać? W listopadzie należy wykonywać ostatnie cięcia pielęgnacyjne, usunąć uszkodzone i martw pędy. Ważne jest także, aby zgrabić opadnięte liście. Ziemia pod krzewami powinna być wyłożona korą, trocinami lub torfem. W ten sposób zabezpieczymy roślinę przed utratą wilgoci i głębokim zamarznięciem gleby.

Pędy jeżyn i winorośli należy ułożyć na ziemi w dołku, przykryć je słomą lub torfem, a następnie przysypać ziemią, żeby nie zmarzły. Trzeba również pamiętać o osłonięciu od wiatru i mrozu naziemnej części rośliny. Można wykonać osłonki z mat trzcinowych lub słomianych. Dzięki temu uniemożliwimy także podgryzanie gałązek zającom, królikom czy sarnom.

Next Post

Ekologiczne środki ochrony krzewów i drzewek owocowych

pon Kwi 24 , 2017
Wiosenne opryski drzew owocowych powodują, że rośliny zabezpieczone są przed atakiem szkodników i chorób. Możesz być pewien, że przełoży się to na ilość i soczystość owoców w nadchodzącym sezonie. Ekologiczne