Winogrona z własnego ogrodu

Winogrona zawierają wiele wartości odżywczych, dlatego warto mieć winorośl na swojej działce. Smaczne owoce, pyszne wino oaz liście, które pięknie udekorują ogród, to wystarczające argumenty. W jaki sposób należy pielęgnować i przycinać winorośl, aby móc się cieszyć soczystymi i słodkimi winogronami prosto z własnego ogrodu? Najistotniejszym zabiegiem, dzięki któremu winorośl będzie obficie owocować, jest regularne przycinanie pędów.

Jesienią warto zastosować nawóz z kompostu, a wiosną kilkakrotnie nawozić preparatami bogatymi w sole mineralne. Intensywne podlewanie dotyczy tylko młodych winorośli oraz tych, posadzonych przy ścianach, gdzie gleba szybciej wysycha. Aby zapobiec nadmiernemu parowaniu wody, warto obłożyć roślinę ściółką lub korą.

Dzięki temu chwasty nie będą rosły. Obowiązkowo nie należy zapominać o ochronie winorośli przed zimą i mrozem, ponieważ są niezwykle wrażliwe na niskie temperatury. Pędy można owinąć słomą, a przy korzeniach usypać kopczyki z ziemi.

Przycinanie winorośli powinno wykonywać się co roku. Należy wtedy usuwać nadmiar zagęszczających się pędów oraz pędy suche i zniszczone.

Next Post

Pielęgnacja agrestu

pt Mar 31 , 2017
Agrest jest krzewem owocowym, który gości w wielu ogrodach. Owoce doskonale nadają się na przetwory, kompoty czy jako dodatek do ciast i deserów. Jak w takim razie dbać o ten krzew, aby wydał