Header Image

Sposoby na osy i szerszenie w ogrodzie

Sposoby na osy i szerszenie w ogrodzie

Osy i szerszenie zaczynają się pojawiać w ogrodach w maju i już wtedy należy zacząć z nimi walkę, zwłaszcza jeśli ogród jest miejscem zabaw dzieci. Jeśli osy lub szerszenie założą kolonię, 3 miesiące później możemy spodziewać się inwazji.

Obgryzając korę młodych gałązek, by dostarczyć sobie białka zawartego w soku roślinnym, powodują marnienie drzewek ozdobnych i owocowych. Dla ludzi mogą być bardziej niebezpieczne.

O ile użądlenie osy jest groźne, w przypadku gdy jesteśmy uczuleni na jad, tak kilka ukąszeń szerszenia może wywołać śmierć. Należy też pamiętać, że bardzo groźne jest użądlenie w okolice przełyku, które w kilka minut może spowodować uduszenie.

Aby ogród był miejscem bezpiecznym, w którym czujesz się komfortowo, wiosną uważnie obserwuj czy w okolicach poddasza, altanki lub czy w gałęziach i konarach drzew, osy i szerszenie nie zakładają kolonii. Jeśli zauważysz gniazdo, możesz się go pozbyć przy pomocy strażaków.

Na rynku dostępne są specjalne środki owadobójcze w sprayu do likwidacji os i szerszeni. Możesz ich użyć, ale pamiętaj o grubym ubraniu i rękawicach oraz zasłonięciu każdego fragmentu ciała.

Jeśli nie znalazłeś w otoczeniu gniazda, a osy nadal przylatują, możesz kupić w sklepie ogrodniczym pułapki na osy i szerszenie.