Przycinanie drzewek czereśni

Czereśnie to drzewka często spotykane w sadach i ogrodach. Soczyste owoce dojrzewają bardzo wcześnie, a jeśli przestrzega się podstawowych zaleceń uprawy, jest ich bardzo dużo. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym czereśni jest odpowiednie i regularne przycinanie drzewek. W pierwszy roku po posadzeniu wykonuje się cięcia formujące.

Ma to na celu nadanie odpowiedniego kształtu koronie, rozwój systemu korzeniowego oraz pobudzanie do rozrostu bocznych gałęzi. Czereśnię można formować w kształt kulisty lub szpalerowy, który stosuje się w wielkich sadach, ponieważ ułatwia zrywanie owoców. W kolejnych latach, jeśli jest to konieczne, dokonuje się cięć w okresie letnim, tuż po zbiorze owoców. Należy także pamiętać, że czereśnia jest drzewem owocowym bardzo wrażliwym na cięcie.

torf odkwaszony

Rany po cięciu to dobra okazja do rozwoju raka bakteryjnego czereśni. Aby ograniczyć ryzyko infekcji i rozwoju chorób kory i drewna, należy zabezpieczyć rany po cięciu, smarując je specjalnymi maściami ochronnymi. Można również zamalować je farbą ogrodniczą lub spryskać preparatem. Należy także pamiętać o usuwaniu pędów martwych i zniszczonych.

Next Post

Winogrona z własnego ogrodu

pon Mar 27 , 2017
Winogrona zawierają wiele wartości odżywczych, dlatego warto mieć winorośl na swojej działce. Smaczne owoce, pyszne wino oaz liście, które pięknie udekorują ogród, to wystarczające argumenty.