Przycinanie drzew owocowych

Decydujące znaczenie w plonowaniu i wzroście drzew owocowych ma ich przycinanie. Często właściciele ogrodów zapominają o tym lub robią to w nieprawidłowy sposób.

Nie wszystkie gatunki wymagają takiego samego cięcia i w tym samym czasie, dlatego warto wcześniej dowiedzieć się czy roślina nie ma szczególnych wymagań. Oto kilka wskazówek, jak poradzić sobie z tym zabiegiem pielęgnacyjnym.

Luty to miesiąc, w którym należy przycinać jabłonie, grusze i śliwy. Zabieg ten u brzoskwiń i nektarynek wykonuje się w okresie, kiedy jest cieplej, a na gałęziach pojawią się pierwsze pąki.

Ponieważ wiśnie, czereśnie i morele narażone są na zachorowanie na raka bakteryjnego, przycina się je po zbiorze owoców, kiedy ryzyko jest już mniejsze. Formowanie kształtu korony polega na wycinaniu pędów pionowych oraz tych, które rozrastają się na boki i naruszają bryłę.

Trzeba także usuwać gałęzie krzyżujące się i występujące gęsto oraz uschnięte i uszkodzone. W regulowaniu kształtu korony ważne jest, aby każda strona była dobrze doświetlona.

www.budimat.pl

Ciąć należy ponad 3-4 mm nad pąkiem. Do wykonywania zabiegu najlepszy będzie sekator ręczny lub piła, która przyda się co cięcia grubszych gałęzi.

Next Post

Dlaczego warto nawozić drzewa i krzewy owocowe?

nie Maj 7 , 2017
Wielu właścicieli ogrodów zapomina o odpowiednim nawożeniu drzewek i krzewów owocowych lub uważa, że nie jest to konieczne. Nawet nie wiedzą w jak wielkim są błędzie. Dlaczego