Opuchlaki – szkodniki liści

Uszkodzone liście w ogrodzie to znak, że w ogrodzie pojawił się jakiś nieproszony gość. Kto to taki? To opuchlak – owad z rzędu chrząszczy w ciemnym kolorze z charakterystycznymi plamkami. Zdecydowanie nie należy go lekceważyć, ponieważ obecność tego szkodnika w ogrodzie może doprowadzić nie tylko do marnienia roślin, ale także do usychania.

Dorosłe chrząszcze wygryzają dziury w liściach zaczynając od krawędzi, jednak to larwy tych owadów powodują większe szkody, ponieważ żywią się korzeniami. Najczęściej opuchlaki atakują rośliny grubolistne, choć nie zawsze. Głównie można je znaleźć na liściach azalii, cisu lub różanecznika.

Zwalczanie opuchlaków jest bardzo trudne z racji tego, że szkodniki te bardzo łatwo się rozmnażają. Od razu po zauważeniu pierwszych chrząszczy w ogrodzie lub nadgryzionych liści, warto zastosować środki ochrony roślin w postaci oprysków. W zwalczaniu larw przyjdzie z pomocą preparat biologiczny, zawierający nicienie, które po zaaplikowaniu do gleby, wnikają w larwy opuchlaka i powodują ich obumieranie.

Należy pamiętać, że opuchlaki zazwyczaj pojawiają się w ogrodzie wraz z posadzeniem nowej rośliny, dlatego warto dokładnie przyjrzeć się roślinom przed zakupem.

Next Post

Sposoby na osy i szerszenie w ogrodzie

pt Mar 10 , 2017
Osy i szerszenie zaczynają się pojawiać w ogrodach w maju i już wtedy należy zacząć z nimi walkę, zwłaszcza jeśli ogród jest miejscem zabaw dzieci. Jeśli osy lub szerszenie założą kolonię, 3 miesiące