Nawadnianie drzew i krzewów owocowych

www.seeimagination.pl

Wydawać by się mogło, że podlewanie ogrodu wodą to nie sztuka. Jednakże warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów.

Oto kilka wskazówek, w jaki sposób nawadniać krzewy i drzewa owocowe, aby obficie plonowały i zdrowo rosły. W czasie suszy należy intensywnie podlewać świeżo posadzone drzewka i krzewy owocowe, ponieważ nie mają one dobrze rozwiniętego systemu korzeniowego, którym mogłyby pobierać wodę z najgłębszych części gleby.

U starszych roślin nie jest to konieczne. Ważne jest także, aby podlewać drzewka i krzewy nie za często, ale regularnie i robić to dużą ilością wody.

Zatrzymywaniu wilgoci w glebie sprzyja wyłożenie ziemi wokół drzewa czy krzewu korą, trocinami lub torfem. Należy pamiętać, że podlewanie powinno odbywać się w godzinach porannych lub wieczorem, ponieważ wtedy temperatura jest znacznie niższa niż w dzień.

Unikaj również podlewania silnym strumieniem wody oraz nie mocz liści, gdyż niektóre krzewy i drzewka są na to bardzo wrażliwe. Jeśli ogród jest bardzo duży, dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie systemu nawadniającego.