Header Image

Jak rozwinąć umiejętności manualne dziecka?

Jak rozwinąć umiejętności manualne dziecka?

Rozwój dziecka powinien być harmonijny i odbywać się na wszystkich dostępnych poziomach. Z jednej strony powinniśmy dbać o jego rozwój intelektualny, o rozwój społeczny, ale również o rozwój fizyczny. W tym ostatnim musimy zwrócić uwagę na to, czy dziecko potrafi biegać, jeździć na rowerze, czy potrafi wspinać się na drabinki, ale jednocześnie nie powinniśmy zapominać, żeby sprawdzać, czy potrafi wykonywać również takie drobne rzeczy, które wymagają pracy samych palców lub dłoni. Taki rozwój manualny u dziecka, kiedy będzie potrafiło coś wykonać samodzielnie, przy pomocy swoich dłoni, jest niezwykle ważny.

Jeśli w tym zakresie jest coś, nad czym powinniśmy popracować, to świetnie mogą nam w tym pomóc zabawki zręcznościowe.

O tym warto pomyśleć

Przede wszystkim jeśli chcemy zadbać o rozwój manualny naszego dziecka, to warto wybierać wszystkie takie zabawki, w których będzie ważna precyzja, koncentracja, ale również używanie dłoni. Możemy więc kupić specjalne przeplatanki, które będą składały się z różnego rodzaju obrazków, na których będą znajdowały się dziurki i specjalnego sznurka. Dziecko będzie musiało przekładać sznurek przez te dziurki i w ten sposób będzie powstawał obrazem.

Takie zabawki zręcznościowe z jednej strony ćwiczą cierpliwość naszego dziecka i umiejętność koncentracji. Z drugiej również uczą koordynacji ręka – oko, jak i precyzyjnego poruszania palcami oraz dłonią, aby sznurek trafił w wyznaczone dla niego miejsca. Możemy także zdecydować się na zabawki zręcznościowe, które będą polegały na rzucaniu i łapaniu różnych piłek czy to ręką czy specjalnymi paletkami.

Próbujmy różnych


Może się okazać, że kupimy jakieś zabawki zręcznościowe, a nasze dziecko nie będzie nimi zbytnio zainteresowane.

Wówczas powinniśmy spojrzeć na inne propozycje z tego zakresu i kupić coś zupełnie innego, niż nasz ostatni zakup. Takie zabawki zręcznościowe występują w różnych rodzajach, a to oznacza, że w końcu trafimy na taki typ tej zabawki, że nasze dziecko chętnie będzie się nią bawiło. Warto jednak być konsekwentnym i sprawdzać, czy faktycznie się nią bawi, jednocześnie też samemu zachęcać i motywować do takiej zabawy. Warto zobaczyć jakie zabawki zręcznościowe są nam oferowane i które z nich otrzymują najlepsze opinie.

Jeśli inni ludzie są z nich zadowoleni, to z pewnością my również będziemy usatysfakcjonowani z takiego zakupu. Tym bardziej, że przecież możemy takie zabawki zręcznościowe dopasować do wieku naszego dziecka i do tego czym się ono interesuje, albo co jeszcze nie do końca udaje mu się tak jak powinno.