Header Image

Jak ochronić drzewa owocowe przed zimą?

basen do ogrodu

Koniec jesieni to idealna pora na rozpoczęcie zabiegów, mających na celu przygotowanie drzewek owocowych do zimy. Silny mróz i wiatr, a także szukające pożywienia dzikie zwierzęta, mogą uszkodzić drzewa. W listopadzie należy przeprowadzić ostatnie cięcia drzewek.

Istotne jest, aby usunąć uszkodzone i wyschnięte pędy oraz zgrabić leżące na ziemi liście. Można przeprowadzić opryski, mające na celu zabezpieczyć drzewka przed infekcjami w następnym sezonie. Następnie warto wyłożyć ziemię wokół pnia torfem, korą lub słomą, co pozwoli zatrzymać wilgoć w glebie i uniemożliwi głębokie zamarznięcie.

Pnie drzewek warto ochronić przed królikami, zającami, a nawet sarnami, które zimą podgryzają korę drzew. Służą do tego specjalne maty, które można zakupić w sklepach ogrodniczych lub zrobić samodzielnie ze słomy. Dobrym rozwiązaniem jest także posmarowanie drzewek specjalnym preparatem, który odstraszy zwierzęta.

www.leczymy-zeby.pl

Warto także wybielić pnie w celu zabezpieczenia drzew przed nagłymi zmianami temperatury. Koronę można owinąć agrowłókniną, która ochroni gałęzie przed silnym wiatrem. W taki sposób zabezpieczone drzewka owocowe z pewnością przetrwają zimę.