Ekologiczne środki ochrony krzewów i drzewek owocowych

nawóz uniwersalny do roślin

Wiosenne opryski drzew owocowych powodują, że rośliny zabezpieczone są przed atakiem szkodników i chorób. Możesz być pewien, że przełoży się to na ilość i soczystość owoców w nadchodzącym sezonie.

Ekologiczne opryski, które samodzielnie przygotujesz są znacznie lepsze dla Twojego ogrodu i zdrowia niż chemiczne preparaty. Przede wszystkim nie są toksyczne i nie działają na szkodę pożytecznych owadów ogrodowych.

Najbardziej popularnym ekologicznym środkiem jest olej parafinowy, którym pryska się drzewka i krzewy od połowy lutego do końca marca. Olej tworzy powłokę na liściach, która nie szkodzi roślinom, a działa dusząco na szkodniki.

Wiosną warto także przeprowadzić opryski z miedzianu. Zapobiega on rakowi bakteryjnemu moreli i brzoskwiń oraz parchowi jabłoni i gruszy.

Można także sporządzić preparaty z popularnych roślin: mniszka lekarskiego, czosnku, pokrzywy lub cebuli, które działają owadobójczo i wzmacniająco na drzewka i krzewy. Jeśli w Twoim ogrodzie rosną jabłonie, zadbaj o spryskanie ich mocznikiem w miesiącach jesiennych, zanim opadną wszystkie liście.

W ten sposób zwalczany jest parch jabłoni oraz zapobiega się pojawieniu się grzybów.

Next Post

Jak dbać o gruszę w ogrodzie?

pon Maj 1 , 2017
Dzięki licznym odmianom gruszy, które osiągają różne wielkości, można wybrać taką, która będzie miała odpowiedni rozmiar do naszego ogrodu. Niektóre odmiany świetnie