Chirurg czy stomatolog?

stomatologia

Kiedy zastanawiamy się nad tym, co kryje się pod pojęciem chirurgii, często jesteśmy w stanie wyobrazić sobie znacznie więcej, niż tylko poważnego jegomościa w białym fartuchu. Zwykle w głowie kotłują nam się obrazy przedstawiające skupionych mężczyzn ze skalpelami w rękach, którzy pochylają się nad rozpłatanym brzuchem. Tymczasem zakres umiejętności chirurgów o różnych specjalizacjach jest znacznie szerszy. Warto wiedzieć, że istnieje taka dziedzina medycyny jak chirurgia szczękowo-twarzowa. Może być specjalizacją za równo lekarzy-chirurgów, jak i doktorów stomatologii.

Obejmuje działania związane z operacyjnym leczeniem schorzeń dotykających obszaru jamy ustnej, a więc między innymi zębów czy dziąseł. Zakres jej zainteresowania dotyka także całej twarzowej części czaszki, a w niektórych przypadkach również szyi. Specjaliści od chirurgii szczękowej w dużej mierze zajmują się poważnymi urazami, jak złamania szczęki czy rozszczepienia w obrębie twarzy. Często jednak zajmują się również… wyrywaniem zębów. Właśnie do chirurgia należy się zwrócić, gdy wyrośnie nam niechciany, sprawiający mnóstwo kłopotów ząb mądrości, z którym nie będzie mógł poradzić sobie zwyczajny dentysta.

Next Post

Chirurgia klatki piersiowej

sob Kwi 21 , 2018
Chirurgia jest niesamowicie złożoną dziedziną, a każdorazowe działanie w jej zakresie wymaga od lekarza ogromnej ilości wiedzy. Właśnie taka złożoność dyscypliny w dużej mierze owocuje tym, że